Thursday, 4 February 2010

İsrail Taliban'ın kökenini araştırıyor


Firat News Agency, 15 Ocak 2010

Talibanlar Yahudi kökenli mi? Belki… Talibanların etnik kökeni olan Peştunların İsrail’in kayıp 10 kabilesinden biri olduğu iddia ediliyor. En azından İsrail hükümeti bunu doğrulamaya çalışıyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Peştunların kayıp 10 İsrailli kabileden biri olup olmadığını öğrenmek için yapılan araştırmaları finanse ediyor. Bu araştırmalar ise Hindistan’da yapılıyor. Bunun da tek bir nedeni var; Afganistan ve Pakistan’da bu araştırmaları yürütmek Yahudiler açısından imkansız görünüyor.

Uzun zamandan beridir Afganistan’ın Güney ve Güney Doğusu ile Pakistan’ın Batı ve Kuzey Batısında yaşayan Peştunlar ya da diğer bir ifadeyle Pathanların İsrail’in kayıp kabilelerinden biri olduğu iddia ediliyor. İbadetleri, kıyafetleri, ailesel gelenekleri ve mutfakları arasındaki benzerlikler de bu iddiaların desteklemek için kullanılıyor. Tüm bunlara dayanarak Peştunların Yahudi kökenli olduğu sonucuna varılıyor.

Peştunların Yahudi kökenli olup olmadığını doğrulamakla uğraşan bilim adamları Hindistan’ın kuzeyindeki Uttar Pradeş eyaletinin başkenti Lucknow’da rahat bir şekilde çalışıyorlar. Lucknow Üniversitesi profesörü Navras Jaat Aafreedi, “Lucknow’un bir kasabası olan Malihabad Pathanların İsrail kökenli olma olasılığı ile ilgilenen herkes için güvenli ve kolaylıkla giriş yapabilecekleri tek Peştun ya da Pathan toprağıdır” dedi.

Kendisi de Peştun kökenli olan Hindistanlı araştırmacı Aafreedi kendi blog sayfasındaki yazısına göre Peştunların Yahudilerin ardılı olduğu kesin bir şekle belirlenirse bu ileriye doğru gerçek bir sıçrama olacak.

Kudüs’teki ABC News muhabiri Simon McGregor-Wood, ironik bir ifadeyle, “Talibanlara bunu söylemeyin ama ataları belki de Yahudidir” diyerek, Talibanların Yahudilere karşı nefreti bilindiğinden bunun “koyu bir ironi” olduğunu sözlerine ekliyor.

İSRAİL’İN AMACI NE?

Times of India gazetesine göre İsrail Dışişleri Bakanlığı, durumun aydınlığa kavuşması için Hindistanlı genetikçi Şahnaz Ali’nin çalışmalarını finanse etmeye karar verdi. Haifa’daki Technion Enstitüsü’nde ağırlanan Şahnaz Ali’nin burada çalışmaların yürüteceği ifade ediliyor.

İsrail’in bununla ne amaçladığı ise akıllarda soru işaretleri bırakıyor. Navras Aafreedi, amacın Yahudilerle Müslümanları uzlaştırmak olduğunu savunuyor. Ancak bu yorum şüpheleri gidermeye yetmiyor.

KÜRDİSTAN VE IRAK’TA DA BENZER İDDİALAR

İsrail’in bu araştırmaları kuşkusuz Talibanların da hoşuna gitmeyecek. Yahudiler bölgede daha önce de benzer çalışmalar yürütmüştü. Kürdistan’daki arkeolojik kazılar ve bilimsel araştırmalarla da sık sık gündeme gelen İsrail, özellikle Hewler, Musul ve Kerkük’te çalışmalarını yoğunlaştırması dikkat çekmişti.

İsrailliler özellikle El Kuş’taki Yahudi peygamber Nahum ve Musul’taki Yunus peygamber tapınakları ile Kerkük’te Daniel peygamber mezarı ile ilgileniyor. ABD’lilerin 2003’teki işgalinden sonra bu gerekçeleri öne süren İsrailli Kürtlerin Güney Kürdistan’da, tarihi Yahudi ‘mülkü’ olarak değerlendirilen toprakları satın almaya başladığı bilgileri gelmeye başlamıştı.

Kuzey Kürdistan’da da İsrail uzun yıllardır çeşitli şekillerde varlık göstermeye çalışıyor. Daha çok GAP projesi ile ismi anılan İsrail’in Harran’a ilgisi artık bir sır değil. GAP projesinin arkasında İsrail’in olduğu iddia ediliyor. İsrail'in talimatıyla GAP'ın suyunun bir kanalla sadece Harran'a götürülmesi de bu kuşkuları arttırıyor. Buna karşın Viranşehir, Ceylanpınar, Suruç, Bozova gibi yerler de susuz bırakılıyor.

GAP İSRAİL PROJESİ

Güney Kürdistan’da olduğu gibi toprak satın alma gibi yöntemlere Kuzey Kürdistan’da da başvuruluyor. Bu duruma özelikle Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan dikkat çekmişti. Öcalan, Haziran 2009’daki değerlendirmelerinde şu tespitlerde bulunmuştu: “GAP, tamamen İsrail projesidir. Hatta parasını bile İsrailliler vermiştir. Ben gençken GAP’a gidip bakardım. Dikkatimi çeken şey, kanallarla suyu Harran’a götürmek istemeleriydi. Etrafını neden sulamıyorlardı da ta Harran’a kadar suyu taşıyorlardı? Kendime hep bunu soruyordum. Etraf kupkuruyken suyu neden bu kadar uzağa götürüyorlar diye. İsrailliler İbranilere dayanır. Hatta Harran ismi Harun’dan gelir. Harun, İbrahim’in kardeşidir. Yahudiliğin buradan çıktığı söyleniyor. Yahudiler için bu toprakların önemi büyüktür deniliyor. Bunlar büyük projelerdir. Enka yatırım ortaklığı, orada yatırım yapıyorlar, çiftlikler satın alıyorlar, oraya yerleşiyorlar. Para verip parça parça arsa alıp genişletiyorlar.”

İsrail Kürdistan’ın yanı sıra Irak’ın birçok bölgesi ile de Yahudi ‘mülkü’ olduğu iddiasıyla ilgileniyor. Irak’ın güneyindeki Şiilerin çoğunlukta olduğu iki bölgede; Necef yakındaki Babil eyaletinde bulunan El Kifl köyünde Ezekiel Tapınağı ve Basra yakındaki Misan eyaletinde bulunan El Uzayr’da Esdras’ın mezarı Yahudilerin gözünü diktiği yerler olarak dikkat çekiyor.

İsrailli yayılmacılar “Jude ve Samari” olarak adlandırdıkları bu tapınakları da Batı Şeria ve Kudüs kadar “Büyük İsrail”in parçası olarak görüyor. Kürt ve Iraklı kaynaklar MOSAD’ın Irak’taki İsrail Yahudilerinin ‘mülk’ taleplerinin ihtiyaçlarını sağlamak için İsrailli şirketler ve turistlerle birlikte çalıştığını belirtiyor.

ANF NEWS AGENCY

No comments: